Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Víkend v Praze – tipy na 7. 5. a 8. 5. 2016. Všude budou otevřené dveře, ulice zaplní maratonci
Víkend v Praze – tipy na 7. 5. a 8. 5. 2016. Všude budou otevřené dveře, ulice zaplní maratonci
Pátek, 06. květen 2016 11:27

Významné státní svátky jsou výjimečnou příležitostí pro otevření budov nejvyšších institucí řadě Pražanů a návštěvníků hlavního města. Tentokrát si můžete prohlédnout historický Černínský palác i se zahradou, Lichtenštejnský a Valdštejnský palác i paláce Smiřický, Šternberský a Thunovský. Současnou realitu zase připomene přes deset tisíc maratonských běžců v historickém centru Prahy.
Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí ČR

v sobotu

cerninskazahrada V sobotu od 9 do 16 hodin uskuteční Ministerstvo zahraničních věcí exkluzivní akci, Den otevřených dveří, během něhož může veřejnost navštívit prostory a zahradu Černínského paláce včetně Kaňkova pavilonu, kde budou vystaveny skleněné exponáty inspirované dobou Karla IV. Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostor barokního Černínského paláce, včetně bytu Jana Masaryka. Dále mají návštěvníci možnost letos poprvé vejít do zahrady Černínského paláce. Zahrada bude nadále otevřena ve všední dny i o víkendu od 10 do 17 hodin. Z bezpečnostních důvodů nebude vstup do Černínského paláce umožněn osobám s velkými zavazadly a kočárky.


Internetové stránky: www.mzv.cz
Rozloučení s orangutanem Gempou

v sobotu

gempa Do pražské zoo se v sobotu v 9.30 můžete přijít rozloučit s orangutanem sumaterským Gempou. Tento mladý samec bude totiž v pondělí převezen do zoo Pairi Daisa v Belgii. Gempa přišel do pražské zoo se svou matkou Mawar z Durrel Wildlife Park v září 2011 a za necelých pět let pobytu v pražské zoo si získal srdce mnohých návštěvníků, obzvláště při hrátkách se svou sestrou Diri. Na rozloučení s Gempou bude navazovat série komentovaných zastavení u některých nově narozených mláďat. Kromě spousty zajímavých informací o způsobech, jakými zvířata pečují o své potomky, budou mít návštěvníci možnost získat několik dárků od Zoo Praha.


Internetové stránky: www.zoopraha.cz


Foto zoopraha.cz, Petr Hamerník
Z mostu střemhlav na vozíku

v sobotu

thetaptap Jednodenní festival Pojď dál každoročně organizuje kapela The Tap Tap, zapsaný spolek TAP a Jedličkův ústav. Již počtvrté se odehraje na dvou místech. Adrenalinové dopoledne v parku Folimanka pod Nuselským mostem a hudební podvečer v areálu Jedličkova ústavu na Vyšehradě. A kdo se letos spustí na invalidním vozíku z Nuselského mostu? Kromě přispěvatelů kapely The Tap Tap se do rukou profesionálů společnosti Singing Rock, která slaňování Nuseláku technicky zajišťuje, svěří například zpěvák a skladatel Janek Ledecký, nebo místopředseda vlády Pavel Bělobrádek s rodinou. Oba zmínění se objeví i na koncertu The Tap Tap v podvečer v areálu škol Jedličkova ústavu. Sérii koncertů na Vyšehradě zahájí v 15.30 Cimbálová muzika Tomáše Zouhara. Následovat bude koncert Tam Tam Batucady a od 18.30 hodin The Tap Tap. Kapela The Tap Tap kromě osvědčených hitů představí i nové skladby z divadelní hry Nefňuka a připravovaného nového CD. Návštěvníci si budou moci pochutnat na tradičním skvělém občerstvení a pivu z Vinohradského pivovaru, který je letos partnerem festivalu Pojď dál.


Internetové stránky: www.pojddal.cz
Volkswagen Maraton Praha

v neděli

marathon V neděli v 9 hodin odstartují ze Staroměstského náměstí účastníci jednoho z nejkrásnějších maratonů světa, kteří před sebou budou mít 42,195 kilometrů. Více než 10 000 běžců 79 národností světa se vydá srdcem metropole a podél Vltavy pražskými čtvrtěmi. První maratonské metry poběží za doprovodu Smetanovy Vltavy a více než dvacet kapel podél trati je doprovodí až do cíle opět na Staroměstském náměstí. V souvislosti s nedělním běžeckým závodem v centru metropole připravuje pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření. Od časných ranních hodin bude posílen výkon dopravní i pořádkové služby a Pražené i návštěvníci hlavního města se musejí připravit na rozsáhlá dopravní omezení, která budou v okolí trasy závodu.


Internetové stránky: www.runczech.com


Foto: wikimedia.org, Chmee2
Prohlídka Lichtenštejnského paláce

v neděli

lichtenstein Úřad vlády ČR otevře ve státní svátek 8. května veřejnosti Lichtenštejnský palác - bude to potřetí v historii. Prohlídky Lichtenštejnského paláce budou probíhat od 10 do 16 hodin. Zájemci o prohlídku se mohou těšit na interiér paláce, který v současnosti slouží k pořádání konferencí, protokolárních akcí a v neposlední řadě jako prostor určený státním delegacím a návštěvám. V objektu pobýval například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. V roce 2006 zde také pobýval ruský prezident Vladimír Putin.


Internetové stránky: www.vlada.cz


Foto: wikimedia.org, Godot13
Den otevřených dveří v Senátu a v Poslanecké sněmovně

v neděli

senat2 Při příležitosti státního svátku 8. května budou prostory sídla horní parlamentní komory od 10 do 17 hodin otevřeny pro veřejnost. Občané si budou moci prohlédnout dvě trasy. Ve Valdštejnském paláci se podívají mimo jiné do Hlavního sálu, Jednacího sálu, kde zasedá plénum Senátu, Rytířské síně, Audienční síně, Valdštejnovy pracovny nebo Prezidentského salonku. Druhá prohlídková trasa bude v Kolovratském paláci. Návštěvníky, kteří přijdou do sídla Senátu PČR mezi 14. a 15. hodinou, osobně přivítá předseda Senátu PČR Milan Štěch. Ten samý den se otevřou i dveře Poslanecké sněmovny, a to od 9 do 16 hodin. Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.


Internetové stránky: www.senat.cz


Internetové stránky: www.psp.cz


Foto: wikimedia.org, Krokodyl

Úvodní foto: wikimedia.org, Remasabe

(zmk)Víkend v Praze – tipy na 7. 5. a 8. 5. 2016. Všude budou otevřené dveře, ulice zaplní maratonci