Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Začíná 71. ročník hudebního festivalu Pražské jaro, zahajovací koncert si můžete poslechnout i na Kampě
Začíná 71. ročník hudebního festivalu Pražské jaro, zahajovací koncert si můžete poslechnout i na Kampě
Pondělí, 09. květen 2016 11:06
71. ročník hudebního festivalu Pražské jaro, zdroj festival.cz

Na 50 koncertů klasické hudby v 17 jedinečných koncertních sálech Prahy nabídne 71. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Praha přivítá celkem 14 orchestrů, 65 sólistů a dirigentů a 19 komorních souborů z 23 zemí světa. Zahajovací koncert 71. ročníku Pražského jara se koná 12. května 2016 v Obecním domě.


Tradičním, velmi významným podporovatelem festivalu je hlavní město Praha, záštitu nad festivalem převzal prezident České republiky Miloš Zeman.

Zahajovací koncert 71. ročníku Pražského jara 12. května 2016
Zahajovací koncert se koná ve čtvrtek 12. května 2016 ve Smetanově síni Obecního domu. Skladbu Bedřicha Smetany Má vlast přednese Česká filharmonie, diriguje Paavo Järvi.

Nenechte si ujít Open air přenos zahajovacího koncertu v parku na pražské Kampě od 20.00, kterému budou předcházet performance z produkce Letní Letné! Zahajovací koncert můžete sledovat i v přímém přenosu ve vybraných českých a slovenských kinech.

Oslavy Karla IV.
Celá kulturní Evropa v roce 2016 slaví 700. výročí narození Karla IV. Je proto samozřejmé, že hudební festival Pražské jaro si připomíná Karla IV. v souvislosti s hudbou jeho doby. V programu naleznete dva koncerty věnované těmto oslavám, na kterých se vedle festivalu podílí také Univerzita Karlova v Praze. V provedení Tiburtina ensemble zazní ve středu 18. května 2016 Machautova Messe de Nostre Dame, která vznikla v 60. letech 14. století a je úzce spojena s Machautovým působením v Remeši s vazbou na francouzský královský dvůr, tedy Lucemburky. Belgický soubor Graindelavoix provede o den později, ve čtvrtek 19. května 2016 „Kyperské nešpory“ – vokální skladby z Turínského rukopisu z konce 14. a první poloviny 15. století, které spojují tradici gotického chorálu s tradicí byzantského zpěvu a katolické církve Maronitů (oblast dnešního Libanonu). Tato hudba symbolicky zazní ve zdech Emauzského kláštera, kde Karel IV. nechal sloužit liturgii ve staroslověnštině.

Debut Pražského jara
Uměleckou radou festivalu byl pro letošní Debut Pražského jara vybrán mladý český dirigent Jiří Rožeň, finalista prestižních mezinárodních dirigentských soutěží. V současnosti Jiří Rožeň zastává pozici asistenta šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra Donalda Runniclese. Pro své debutové vystoupení sestavil dramaturgicky nápaditý program z děl Franze Schuberta, Carla Nielsena, Bohuslava Martinů a Miloslava Kabeláče.

Víkend komorní hudby
V počtu devíti koncertů soustředěných kolem jednoho víkendu v různých atraktivních lokalitách, si budou moci diváci vychutnat koncerty komorní hudby v podání českých a zahraničních ansámblů, jejichž koncertní dramaturgie budou provázány mottem „Proměny romantismu“.

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2016
V 68. Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2016 se po pěti letech vrací první z „velkých“ oborů – klavír. Spolu s klavíristy zavítají do Prahy trumpetisté. Finalisté oboru trubka završí svá vystoupení 13. května za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Radka Baboráka. O den později se odehraje finále klavírní soutěže, v rámci kterého zazní klavírní koncerty dle výběru finalistů. Klavíristy doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK řízený Petrem Altrichterem. Tradičně budou v premiéře provedeny dvě nové skladby českých autorů zkomponované na objednávku Pražského jara – pro sólovou trubku Introduzione e 12 variazioni Jiřího Pohnána a pro klavír skladba Kejklíř Adama Skoumala, které jsou povinnou skladbou pro druhá kola soutěže.

71. ročník hudebního festivalu Pražské jaro, zdroj festival.czProdej vstupenek
- online prostřednictvím webových stránek festivalu www.festival.cz
- v celé prodejní síti Pražského jara, seznam čítající na 90 prodejních míst po celé České republice je uveden na festivalovém webu v sekci „Vše o vstupenkách“

Mobilní aplikace Pražského jara
Pražské jaro vydává mobilní aplikaci pro telefony s operačním systémem iOS a Android, která je zdarma ke stažení prostřednictvím Apple App Store a Google Play. Aplikace přináší přehledný a rychlý přístup k programu festivalu, aktualitám z festivalového dění či praktickým informacím. Prostřednictvím aplikace je možné vstupenky zakoupit, eVstupenky se pak do aplikace automaticky propisují, není tedy potřeba je tisknout. Pro diváky, kteří ke kontrole vstupenek přistoupí s aplikací Pražského jara, je navíc zřízena speciální řada.

Vlakem Českých drah na koncerty festivalu
Po úspěchu spolupráce Pražského jara s Českými drahami, a.s. v roce 2015 budou moci mimopražští a zahraniční diváci i v nadcházejícím roce využít jedinečnou nabídku 50% slevy na jízdném ve vlacích Českých drah. Slevu Vlak+ Pražské jaro je možné získat v kterékoliv pokladně Českých drah nebo u průvodčího ve vlaku.

Internetové stránky Festivalu Pražské jaro s programem a Facebook:
www.festival.cz
www.facebook.com/PrazskeJaro

Internetové stránky Obecního domu:
www.obecnidum.cz

Zdroj a foto: Festival.cz
(zem)Začíná 71. ročník hudebního festivalu Pražské jaro, zahajovací koncert si můžete poslechnout i na Kampě