Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Středověcí bojovníci z celého světa si to rozdají na Petříně!
Středověcí bojovníci z celého světa si to rozdají na Petříně!
Pátek, 06. květen 2016 14:57
Středověcí bojovníci z celého světa si to rozdají na Petříně!

Od zítřka po čtyři dny bude hostit obří aréna, která vyrostla nedaleko Petřínské rozhledny, šestý ročník Bitvy národů - Battle of the Nations. Mistrovství světa v plně kontaktním středověkém boji nabídne souboje týmů z více než třiceti zemí světa. Slavnostní zahájení světového šampionátu proběhne v sobotu 7. května od 10 hodin na Hradčanském náměstí.„Věřím, že tento zajímavý nový sport připomene Pražanům známé historické bitvy a že zápasy tohoto tvrdého, ale férového sportu nadchnou všechny fanoušky a návštěvníky,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který také přivítal, že se šampionátu zúčastní i český reprezentační tým.


Středověký boj je plně kontaktní sportovní disciplína v autentické středověké zbroji, unikátní adrenalinový sport, ve kterém se uplatní i prvky z mnoha bojových sportů jako zápas, kickbox, MMA, historický šerm apod. Mistrovství světa pořádá Mezinárodní asociace historického středověkého boje (HMBIA). Letošní šestý ročník se bude konat v Praze od 7. do 10. května za účasti Mexika, Izraele, Argentiny, Austrálie, Nového Zélandu, Švýcarska, Estonska, Spojených států, České republiky a dalších zemí.


Meče, štíty a zbroje bojovníků jsou pečlivě vyrobenými a nákladnými replikami původního vybavení středověkých rytířů. Zbraně jsou ocelové, nejsou však ostré. Diváci budou během prodlouženého víkendu svědky vzrušujících duelů jednoho proti jednomu, skupinových bitev pěti proti pěti i hromadných střetů 21 proti 21 a všichni proti všem, kterých se naráz zúčastní více než 100 bojovníků.


Novinkou jsou kategorie duelů žen jedna proti jedné a všechny proti všem. Mezi novinkami se dále představí souboj jeden proti jednomu s halapartnami. Souboje jsou rychlé a strhující, vždyť nejdelší boj všech proti všem trvá pět minut. Rytířům v plné zbroji, která váží více než dvacet kilogramů, však připadají nekonečné. Boje jsou plně kontaktní, odehrávají se ale podle přísných pravidel.


Bitva národů se poprvé odehrála v roce 2010 na Ukrajině za účasti týmů Ruska, Ukrajiny, Polska a Běloruska. Ukrajinské město Chotim hostilo i druhý ročník. V dalších letech se Bitva národů uskutečnila ve Varšavě, ve francouzském Aigues-Mortes a v chorvatském Trogiru. Přestože se kontaktní středověký boj u nás uchytil až v roce 2013, rozhodně se náš tým v bojích minulých let neztrácel a hned při prvním startu skončil dvaadvacátý z více než padesátky týmů.


Zdroj a úvodní foto: praha1.cz

(zmk)Středověcí bojovníci z celého světa si to rozdají na Petříně!