Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Šlechtovka se dočká rekonstrukce
Šlechtovka se dočká rekonstrukce
Sobota, 07. květen 2016 13:45
Šlechtovka se dočká rekonstrukce

Pražská kulturní památka - Šlechtova restaurace, která po dlouhou dobu chátrala, se dočká rekonstrukce. Zastupitelstvo hl. m. Prahy tento záměr schválilo na svém dubnovém zasedání a ve středu 4. května jej primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, radní hl. m. Prahy Jan Wolf, starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský a radní městské části Praha 7 Lenka Burgerová přímo v areálu představili.


„Šlechtova restaurace patří k významným pražským památkám a je proto naší povinností zrekonstruovat ji a vrátit jí tvář. Schválili jsme vypsání výběrového řízení na dodavatele a máme poměrně reálný plán celou rekonstrukci dokončit do konce roku 2018. Těším se, až se Šlechtovka opět stane centrem společenského života nejen pro Stromovku, ale i pro celou Prahu,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.


slechtovka_vizualizac Záměr realizovat veřejnou zakázku „Rekonstrukce Šlechtovy restaurace“ vychází z Programového prohlášení Rady hlavního města Prahy pro volební období 2014–2018. Rekonstrukce by měla být zahájena již na konci letošního roku a dveře veřejnosti by měla restaurace otevřít na konci roku 2018.


„Rekonstrukce Šlechtovy restaurace byla jednou z priorit nejen mých, ale celé současné Rady hlavního města Prahy. Tato myšlenka vyvstala vzápětí po Sametové revoluci, avšak po desetiletí zůstalo pouze u slov. A já jsem rád, že jsme konečně na prahu realizace tohoto ambiciózního projektu, který naváže na tradici místa pro společenská setkávání a pomůže oživit park Stromovka nejen pro rezidenty, ale všechny návštěvníky. Předpokládáme, že do konce roku 2018 otevře Šlechtovka své dveře veřejnosti,“ sdělil radní hl. m. Prahy Jan Wolf.


Areál Šlechtovy restaurace je kulturní památkou, zapsanou v ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Po 2. světové válce však restaurace chátrala zcela bez využití, dvakrát vyhořela a v roce 2002 ji zasáhla povodeň. Předmětem rekonstrukce je historické jádro budovy (barokní sál, grotta, východní věž, západní věž, arkády a přístupové schodiště na terasu nad arkádami), přistavovaný zadní trakt hlavní budovy (východní a západní část), východní přístavba, západní přístavba a vedlejší budova. Dále jsou součástí projektu původní sklepy, opěrná zeď, altán a zpevněné plochy.


„Ke Královské dvoraně zvané Šlechtovka patří kaštanová zahrada, nesmírně příjemné místo, kam chodily celé generace Pražanů na pivo a limonádu. Také zahrada se dočká opravy, Praha 7 zorganizuje ve spolupráci s Magistrátem soutěž na její řešení. Rekonstrukce Šlechtovy restaurace je skvělý dárek k 750. výročí založení Stromovky, které budeme slavit v roce 2018, což je rok plánovaného dokončení rekonstrukce,“ doplnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský.


Foto a zdroj: praha.eu

(ewe)Šlechtovka se dočká rekonstrukce