Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Nad Rokytkou se bude bojovat o pivovar
Nad Rokytkou se bude bojovat o pivovar
Úterý, 10. květen 2016 16:21
Nad Rokytkou se bude bojovat o pivovar

Pražany se zájmem o historii druhé světové války i příznivce pivního moku čeká v sobotu 14. května velmi zajímavý program kousek od Balabenky v Praze 9 v ulici Nad Kolčavkou. Proběhne zde akce s mnohoslibným názvem Bitva o pivovar aneb Setkání spojenců nad Rokytkou. Pivovar Kolčavka pro tento den připravil speciální dvanáctku Best Bitter - svrchně kvašené pivo jantarové až měděné barvy.„Touto akcí chceme vzdát hold všem, kteří za druhé světové války bojovali proti nacismu a zaplatili za to nejvyšší cenu. Část dětství jsem trávil v západních Čechách a pamatuji se, že se tenkrát nesmělo mluvit o tom, že tuto část naší republiky osvobodili Američané. Dnes se zase téměř nemluví o Rudé armádě. Ale při osvobozování Československa padli také Poláci nebo Rumuni,“ komentuje akci místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský. „My si na Kolčavce připomeneme všechny armády. A věříme, že Bitva o pivovar nejen pobaví všechny přihlížející, ale především ukáže nesmyslnost války,“ dodává.


Návštěvníci mohou bitvu armád z druhé světové války vidět opakovaně v 15 a v 21 hodin, mezitím v 17 hodin mohou sledovat jízdu historických vojenských vozidel částí Libně. Akci organizuje klub WURM a další nadšenci a historikové. Součástí podívané bude i vojenské ležení, které si návštěvníci budou moci prohlédnout.


Aby byla symbolická přehlídka armád a jejich uniforem širší, budou Prahu 9 v sobotu 14. května osvobozovat nejenom sovětští a američtí vojáci, ale i příslušníci polské armády. Málo se totiž ví, že na osvobození tehdejšího Československa se podílela i Druhá armáda Wojska Polskiego, která byla součástí 1. ukrajinského frontu maršála Ivana Koněva. Tvořili ji propuštění vězni ze sovětských gulagů, bývalí dobrovolníci z prolondýnské vojenské organizace Armija Krajowa a dokonce i někteří varšavští povstalci.


Zdroj a úvodní foto: praha9.cz

(zmk)Nad Rokytkou se bude bojovat o pivovar